Mevlana Sevgi Sözleri
Mevlana Sevgi Sözleri
Sevgi (kulluk) düşünce ve manadan ibaret olsaydı bize oruç ve namaz lüzumlu olmazdı.

Ey gözyaşı! Mademki gözümün kapısından çıktın gidiyorsun bari sevgilinin kapısına gitde başını onun eşiğine koy.

Mademki kendinde bir dert veya pişmanlık hissediyorsun; bu Allah''ın sana olan yardımının ve sevgisinin bir delilidir.

Sevgide güneş gibi ol dostluk ve kardeşlikte akarsu gibi ol hataları örtmede gece gibi ol öfkede ölü gibi ol her ne olursan ol ya olduğun gibi görün ya göründügün gibi ol.

Anladım ki gönül çuvalımdaki kelimeler sana yetmez. Oysa gönlüm güzel olmazsa bahçemde bir gül dahi bitmez. Ey sevgili senin 'aşk''ın' daim olsun benim yaram olsa da fark etmez.

Uzaklık deyip de dert ettiğin nedir ki sevgili. Biz Yaradan''ı da görmeden sevmedik mi?

Şu gönülde sevgi şimşeği parlayınca bilmiş ol ki o gönülde sevgi vardır. Senin gönlünde de Allah sevgisi iki kat oldu arttı ise şüphe yok ki Allah da seni seviyor demektir.

Sevgi olmadan saygı saygı olmadan sadakat olmaz. 3 katlı bina gibidir sadakat çökerse hepsi yıkılır.

Aptalın sevgisi ayının sevgisidir; kini sevgidir sevgisi kindir.

Altın ne oluyor can ne oluyor? / İnci mercan da nedir? / Bir sevgiye harcanmadıktan / Bir sevgiliye feda edilmedikten sonra.

Uğruna fedakarlık yapmadığın sevgiyi yüreğinde taşıyıp da kendine yük etme.

Mevlana''ya sormuşlar 'sevgili' nasıl olmalı diye. Sevilecek biri olmadığı zamanlarda bile seni sevmeli sarılacak biri olmadığı zamanlarda bile sana sarılmalı dayanılmaz olduğun zamanlarda bile sana dayanmalı.

Ey gönül! Bana derler: 'Sevgili''ye bunca hasret özlem neden?' diye; 'ulaşamayacağını bile bile neden onu arıyorsun?' derler. Ben de derim ki: 'öleceğimi bile bile neden yaşıyorsam o yüzden!' diye.

Sevgilim! Senin yüzünden yüzümde bir güzellik var.

Dibini görmediğin suya dalmadığın gibi emin olmadığın sevgiye teslim etme kendini. - Muhammed Celaleddin- i Rumi (Mevlana)

Aşığın gönlünde bir denk varsa ancak Sevgilinin şeker dengidir. Gönülde bir yolculuk düşüncesi varsa ancak Sevgiliye gitme ona kavuşma düşüncesidir.

Ömründen nasibin kendini sevgiliden mesut bulduğun andan ibarettir.

Sevgide fedakarlık yolunu bulamayanları asla gönül kapınızdan içeri sokmayın.

Bırakacağın eli hiç tutma tutacağın eli ise hiç bırakma. Sahte sevgilere gül olmaktansa gerçek sevgilere diken ol.

Ey sevgili! Seni sevmeye bir bahane yeter.

Koşayım koşayım da Hak yoluna düşen atlılara ulaşayım. Yok olayım yok olayım da sevgiliye kavuşayım.

Her aşığım diyen aşık olmaz. / Her sevgiden bahseden sadık olmaz. / İlahi herkes mert bir aşık olmaz. / Sıradan kalplerde 'Aşk' derdi bulunmaz.

Bir insan bilmiyorsa ne istediğini hem seni ziyan eder hem kendini. Dibini görmediğin suya dalmadığın gibi emin olmadığın sevgiye teslim etme kendini.

Olumsuzlukları hoş görmek ne iyidir. Zira bütün ırmaklara su veren deniz bile her çöpü başının üstünde taşır ama deniz bu kereminden dolayı eksilmez. Zaten sevgi ve hoşgörü insanlıktır.

Bizi bizden başkası zaten ayıramazdı bize bunu bizden başkası yapamazdı. Ah be sevgili hamdım belki ama piştim yandım; zaten beni senden başkası yakamazdı.

Bakmak İsteyeceğiniz Konular
Bakmak İsteyeceğiniz Düşünür Sözleri
Yorumlar
Yorum yaz